Olsztyn, ul. Kajki 10/12 lok. 3 89 527 47 70 sitr@sitr.olsztyn.pl

Każdy lubi, gdy go chwalą, ale chyba najbardziej młodzi ludzie, którzy kupili stary dom i go wyremontowali. Spodziewali się, że na uroczystym otwarciu z ust zachwyconych gości popłyną komplementy.Nniestety, goście po kilku zdawkowych pochwałach, wyszli na taras i zaczęli krytykować zbyt wysoką cenę, jaką zapłacono za stary domu… i nieforemną działkę.

Jeśli – powiedział jeden z nich – daliście za niego 450 tys., to za dużo, bo on wart był nie więcej niż 400 tys. Kupiliście w emocji, bo wam się podoła lokalizacja, a do wszelkich transakcji trzeba podchodzić na chłodno.
Trzeba było powiedzieć, że kupujecie dom-powiedział drugi, to bym wam polecił dobrego rzeczoznawcę, który ostatnio uratował klientowi kilkadziesiąt tysięcy złotych. Sprzedawca za mieszkanie chciał 300 tys. a ten rzeczoznawca wycenił mieszkanie na 235 tys. zł. i przekonywująco uzasadnił, dlaczego ono powinno kosztować tylko tyle. Były właściciel po kilku dniach namysłu przyjął zaproponowane warunki. Wycena przygotowana przez rzeczoznawcę, zawsze jest poważniej jest traktowana przez obie układające się strony.

Do dyskusji włączyli się inni goście, którzy poddawali korzystne przykłady kupna i sprzedaży domów, działek. mieszkań i lokali po wycenie przez rzeczoznawców. Rozdyskutowani goście nawet nie zauważyli, że zasmuceni gospodarze opuścili ich towarzystwo.

Jeśli nie chcecie przeżywać takich smutnych uroczystości, to zawsze przed kupnem lub sprzedażą działki, domu, mieszkania korzystajcie z usług rzeczoznawców Okręgowego Ośrodka Rzeczoznawstwa i Doradztwa SITR w Olsztynie.